Back to Event

2021 Te Wānanga o Aotearoa National Sprint Championships

Auckland Region Outrigger Canoe Assn

Taitama - W12 250
Acez Bullets (Akarana/Tamaki)
Ira Iti Titans - POCC / Aratika
Manu Chapter II (Manukau/Te Paerangi)
Taitamāhine - W12 250
Manu All Stars (Manukau/Te Paerangi)
Int Men - W1 500
Seed
MACFIE, Kanoa Waitakere OCC
1
WAIHIRERE, LaRome Akarana
2
ESTALL-ARAI, Teheiva Akarana
3
ENOKA, Okotai Te Paerangi
4
PANIANI, Tongia Te Paerangi
5
FAAPELELE, Toa Te Paerangi
6
HARRIMAN, Mauri Akarana
7
Int Men - W12 500
Blue Voyagers (Ocean Blue/Pakuranga)
Manu Tama (Te Paerangi/Manukau)
Pahurehure Toa (Tamaki/Te Pou Herenga)
Int Women - W1 500
Seed
LOGO-OLO, Sahara Manukau
1
MORETE, Melrose Cook Islands
2
RAHEKE-FARIU, Christine Cook Islands
3
PETERSEN, Zara Manukau
4
NGATAKI, Anahera Manukau
5
TOLOA, Marnie Te Pou Herenga
6
KINGI, Amorangi Manukau
7
SEYMOUR, Te Awe Te Pou Herenga
Waitlisted
SU'A, Coraleigh Cook Islands
Waitlisted
Int Women - W12 500
Nga Putiputi Bullettes (Te Paerangi/Pineula)
Wahine Moana (Ocean Blue/Tamaki)
J16 Men - W1 500
Seed
RAPANA, Isaiah Cook Islands
1
HETA, Tamati Manukau
2
HEPI-NGARONGO, Jaksyn Cook Islands
3
WIKI, Jakoda Manukau
4
TOLOA, Marlin Te Pou Herenga
5
FARIU-MISIEPO, Soul Manukau
6
WILSON, Mahaki Manukau
7
TE TUPUARIKI, Roriki Manukau
8
J16 Women - W1 500
Seed
MORETE, Taylynn Pakuranga
1
STRICKLAND, Donna Tamaki
2
TAIA, Terina Cook Islands
3
MUAULU, Jorja Cook Islands
4
CAMERON, Jessica Tu Tangi Ora
5
FARIU, Mercy River Cook Islands
6
FAAPELELE, Nataria Cook Islands
7
WILSON, Te Aroha Cook Islands
8
HOGG, Te Awerangi Tamaki
9
JORDAN, Lucy Manukau
Waitlisted
J19 Men Dash - W1 250
Seed
NGATAKI, Kacey Manukau
1
PITESA, Miyo Manukau
2
J19 Men - W1 500
Seed
NGATAKI, Kacey Manukau
1
PEYROUX, Jezius Manukau
2
PITESA, Miyo Manukau
3
GRBIC, Pharrel Manukau
4
CAMERON, Jake Tu Tangi Ora
5
TE NAMU, Harlem Manukau
6
LESLIE, Gwyllym Tu Tangi Ora
7
SINGE, Noah Manukau
8
RAPANA, Elijah Cook Islands
9
PRATTLEY, Ryan Tu Tangi Ora
10
WHAANGA, Ben Manukau
Waitlisted
J19 Women Dash - W1 250
Seed
BEN, Jeneva Te Paerangi
1
NGAWAKA, Reneeah Te Paerangi
2
J19 Women - W1 500
Seed
BEN, Jeneva Te Paerangi
1
NOBLE, Imogene Te Paerangi
2
NGAWAKA, Reneeah Te Paerangi
3
WATENE, O'ceanea Manukau
4
MULIAGA, Nu'u Tamaki
5
TIMMO-COLLINS, Grace Te Paerangi
6
TUROA, Cheyenne Te Paerangi
7
SMITH, Serenity Pakuranga
8
LAM, Victoria-Leigh Tamaki
9
TAUKEI, Jahkaya Pakuranga
10
U23 Men - W1 500
Seed
SUITAULOA, Jake Manukau
1
KINGI ABRAHAM, Zane Waitakere OCC
2
CHASE, Kaya Manukau
3
TAKA-BROWN, Wetere Waitakere OCC
4
U23 Women - W1 500
Seed
TERE, Inamaru Te Paerangi
1
BROWN-WILSON, Casey Manukau
2
BERRYMAN, Pounamu Te Paerangi
3
BOYCE, Arahina Te Paerangi
4
RAWIRI, Krystle Te Paerangi
5
ROSIEUR, Mereana Manukau
6
VITOLIO, Koha-Alofa Cook Islands
7
Premier Men Dash - W1 250
Seed
PERESE, Joshua Manukau
1
PETERSEN, Julius Manukau
2
Premier Men - W1 500
Seed
PETERSEN, Julius Manukau
1
PERESE, Joshua Manukau
2
ANDERSON, Bradley Manukau
3
WAINUI, Luke Akarana
4
TERE, Tere Akarana
5
ADAMS, Alex Akarana
6
SMITH, Vance Manukau
7
LEWIS, TK Tuhaka Akarana
8
ARAI, Michel Akarana
9
HOUNSOME, Matthew Waitakere OCC
10
Premier Women - W1 500
Seed
METI, Ma Orakei
1
KELLY, Jo Manukau
2
MCDUFF, Jess Taniwha
3
HEKE, Yvette
4
HOBSON, Angela Orakei
5
DAVIS, Sarah Orakei
6
WILLIAMS, Kathy Portage
7
Premier Men Regional - W12 500
Seed
Wai Otaiki (Aroca)
Premier Women Dash - W1 250
Seed
TERE, Inamaru Te Paerangi
1
HEKE, Yvette
2
Premier Women Regional - W12 500
Seed
Wai Mokoia (AROCA)
Master Men - W1 500
Seed
WILLIAMS, Mark Malaki Manukau
1
WOLFGRAM, Simon Akarana
2
RETI, Jason Manukau
3
FONUA, Kisione Akarana
4
TUPUHI, Andrew Manukau
5
HURIHANGANUI, Fabian Akarana
6
BURGESS, Jason Manukau
7
FROST, Ryan Tui Tonga Canoe Club
8
AH KUOI, Jaffray Akarana
9
SALA, Michael Akarana
Waitlisted
Master Women - W1 500
Seed
RADONICH, Vesna Te Pou Herenga
1
ROLLESTON, Hiria Taniwha
2
MALAKI-WILLIAMS, Diana Manukau
3
CAMERON, Josie Tu Tangi Ora
4
ROTA, Vanessa Manukau
5
HOTERE, Whaiora Akarana
6
NATI, Helen Te Pou Herenga
7
Snr Master Men - W1 500
Seed
GRBIC, Anthony Manukau
1
WALLACE, Craig Manukau
2
TE AHUAHU, Aaron Manukau
3
TERE, Maori Akarana
4
TIPUTOA, Nga Manukau
5
GREAVES, Ricky Ocean Blue
6
RICHARDS, John Manukau
7
PEAUAFI, Orlando Manukau
8
Snr Master Women - W1 500
Seed
GORDON-GLASSFORD, Ari Taniwha
1
TE PAA, Sugar Taniwha
2
WERE, Georgie Portage
3
MONGA, Bettyanne Te Paerangi
4
SQUIRES, Helen Ocean Blue
5
BARTON, Karen Portage
6
NEWTON, Lynda Akarana
7
CARRINGTON, Sonya Taniwha
8
RUKA, Auriole Te Paerangi
9
O'BRIEN, Bridget Te Paerangi
10
Snr Master Women - W12 500
Hinemaia Te Kahu (Ocean Blue/Te Paerangi)
Portage & Manukau
Vairua o te Patikitiki (Akarana/Orakei)
Gld Master Men - W1 500
Seed
BREWSTER, Filipo Taniwha
1
ASH, Phil Taniwha
2
KEE, Peter Manukau
3
NOEL, Tony Taniwha
4
WIKIRIWHI, Eru Taniwha
5
KARAUNA, Henare Manukau
6
Gld Master Women - W1 500
Seed
TANE, Liz Taniwha
1
TIPENE, Jillian Portage
2
WIKIRIWHI, Auds Taniwha
3
METI, Phillis Orakei
4
DE JONG, Elizabeth Waitakere OCC
5
TOMULI, Linda Waitakere OCC
6
ASH, Les Aratika
7
CASH, Noema Waitakere OCC
8
STRICKLAND, Anita Waitakere OCC
Waitlisted
Master 70 Men - W1 500
Seed
ATKINS, Skin Taniwha
1
PALMER, Bunny Taniwha
2
Master 70 Women - W1 500
Seed
HILDEBRANDT, Katja Waitakere OCC
1
WEBSTER, Liz Waitakere OCC
2
CARNE, Sherry Waitakere OCC
3
HOWAT, Lesley Waitakere OCC
4