Back to Event

2021 Te Wānanga o Aotearoa National Sprint Championships

Te Puku O Te Ika

Adaptive Mixed - W6 500
Mixed Tpoti
Tpoti
Adaptive Mixed - W6 500 (Turn)
Mixed Tpoti
Tpoti
Taitama - W12 250
Te Puaha Kaiwaka /Te Aputa Midgetoes
Taitamāhine - W12 250
Hei Matau/Hoe Aroha
Tetoki - Hineraumati / Rp - Kia-Ngaawari
Int Men - W1 500
Seed
MORUNGA, Arden Te Toki
1
RANGA, Hemi Rahui Pokeka
2
TAKOKO, Rahui Rahui Pokeka
3
DAVIS, MANAIA Te Toki
4
WAAKA, Timoti Hei Matau
5
THOMAS, Kingston Hei Matau
6
NEHO-KAY, Giovanni Te Toki
7
MORUNGA, Kahuwhitiki Te Toki
8
HIGGINS, Kaiaha Te Toki
9
THOMAS, Lennix Hei Matau
Waitlisted
BRYANT, Rewi Hei Matau
Waitlisted
RIKA, Te Rito Hei Matau
Waitlisted
Int Men - W12 500
Ngatai / Hei Matau
Int Women - W1 500
Seed
HERBERT, Sienna Te Toki
1
NIN, Ngawaiata Te Toki
2
TUPAEA, Mareikura Rahui Pokeka
3
IRWIN-SCANDLYN, Sophie Rahui Pokeka
4
NEHO, Te Ao Marama Te Toki
5
TOTOREWA, Taurewa Rahui Pokeka
6
PAENGA, Te Ahu Hei Matau
7
ARAMOANA-ARLIDGE, Ahumaia Hei Matau
8
BENNION-LINDSAY, Marion Te Toki
Waitlisted
TAIPETI, Reikura Te Toki
Waitlisted
Int Women - W12 500
Ruamata-E Ono Nga Nono/Hei Matau-Chocolate Rush
J16 Men - W1 500
Seed
SOUTHON, Kereama Te Toki
1
WINEERA, TE PAEROA Te Toki
2
SOUTHON, Rico Te Toki
3
LIDDELL-ANDERSEN, Liam Te Toki
4
RANGA, Patarana Rahui Pokeka
5
NIKORA, Kingi Te Toki
6
HARRIS-WHARAWHARA, Tumanako Rahui Pokeka
7
TUMAI, Jacob Rahui Pokeka
8
PANAPA, Teina Te Puaha
Waitlisted
J16 Women - W1 500
Seed
MIHAKA, Mihimanawa Hei Matau
1
HEKE-SWEET, Te Kaahu Nga Tai
2
HEKE-SWEET, Te Huia Nga Tai
3
LIDDELL, Lyric Te Toki
4
TICHBORNE, Sahri Te Toki
5
KATYAL, Jhaya Rahui Pokeka
6
NGAPO, Aiorangi Rahui Pokeka
7
IRWIN, Okeroa Te Toki
Waitlisted
TARAPA, Keziah Te Puaha
Waitlisted
J19 Men Dash - W1 250
Seed
PAENGA, Te Aho Ruamata
1
ITI, Jared Te Toki
2
J19 Men - W1 500
Seed
ITI, Jared Te Toki
1
PAENGA, Te Aho Ruamata
2
SMITH, Braden
3
SOUTHON, Zan Te Toki
4
PAENGA, Te Aowai
5
HAWE, Maunganui Hei Matau
6
MUTLOW, Dominic
7
J19 Women Dash - W1 250
Seed
MOKE, Hope TWS
1
PARETOA, Khobi Hei Matau
2
J19 Women - W1 500
Seed
MOKE, Hope TWS
1
WHARAKURA, Awatea TWS
2
HAPI, Ngatuire Hei Matau
3
GESZTEY, Adrianna Hei Matau
4
PARETOA, Khobi Hei Matau
5
FRASER, Jae TWS
6
ITI, Ash TWS
7
KOKAUA, Kiarna TWS
8
GRAHAM MURNER, Lexus Nga Tai
9
JOHNSON, Karma Nga Tai
Waitlisted
U23 Men - W1 500
Seed
IRWIN, Manawa Te Toki
1
SOUTHON, Te Waka Iti Te Toki
2
BRAMLEY, Te Tawhana Te Toki
3
ALLEN, Keho Te Toki
4
BRAMLEY, Turanga Te Toki
5
U23 Women - W1 500
Seed
LEUBERT, Te Rina Hei Matau
1
RAWIRI, Keeti TWS
2
SIMEK, Amra Nga Tai
3
LIDDELL, Amelia Te Toki
4
NEIL, Rasharn TWS
5
Premier Men Dash - W1 250
Seed
ZANDSTRA, Mitch Ruamata
1
BAKER, Sam Ruamata
2
Premier Men - W1 500
Seed
ZANDSTRA, Mitch Ruamata
1
HOHEPA (TAUTE), Nona Ruamata
2
BAKER, Sam Ruamata
3
HIRST, Tui Ruamata
4
MURRAY, Jackson Nga Tai
5
EKETONE, Napoleon Ruamata
6
HIGGINS, Courtney Te Toki
7
HOHEPA, Wiri Ruamata
8
BARCLAY-KERR, Turanga Te Toki
9
Premier Women - W1 500
Seed
MOEKE-FERRIS, Dani Te Toki
1
THOMAS, Dale Hei Matau
2
LAWSON, Renae Te Toki
3
GREENSILL, Hautai Nga Tai
4
HETET, Emma Te Toki
5
Premier Men Regional - W12 500
Seed
TPOTI TANE
Premier Women Dash - W1 250
Seed
KINGI, Nicky Ruamata
1
RAWIRI, Keeti TWS
2
Premier Women Regional - W12 500
Seed
TPOTI WAHINE
Master Men - W1 500
Seed
TAUROA, Matt Te Toki
1
THOMAS, Tyrin Hei Matau
2
ROOZENDAAL, Paul Tarawera
3
TICHBORNE, Jay Te Toki
4
HOLDER, Max Tarawera
5
IRWIN, Anaru Te Toki
6
MCGRATH, Paora TWS
7
ROOZENDAAL, Bevan Tarawera
8
MOEKE, Daniel Te Toki
9
CLARKE, Arana Te Puaha
Waitlisted
Master Women - W1 500
Seed
KINGI, Nicky Ruamata
1
SOUTHON, Lucy Te Toki
2
ORMSBY, Ngawai Hoe Aroha
3
LOCK, Amanda Nga Tai
4
FRASER, Nikyla TaranakiOCC
5
HETET, Evette Te Toki
6
HOPE, Heeni Te Au Rere
7
NGAWHARE, Tracey Te Toki
8
MACKENZIE, Mack
Waitlisted
Snr Master Men - W1 500
Seed
FENWICK, Craig Hei Matau
1
HYNE, Darryl Ruamata
2
ROBERTS, Michael TWS
3
MONK, Steve Tarawera
4
KEANEY, Sean Ruamata
5
ITI, Reo Te Toki
6
LEREW, Toby Ruamata
Waitlisted
TIMIHOU, Ray Hei Matau
Waitlisted
Snr Master Men - W12 500
Hoe Aroha / Wdbwa
Ruamata-Taranaki
Snr Master Women - W1 500
Seed
PAPUNI, Maylene Hei Matau
1
SAVAGE, Liz Hei Matau
2
ROGERS, Yvonne Ruamata
3
KORAU, Kelley Hei Matau
4
APO, Anne Te Au Rere
5
KATENE, Tira Hei Matau
6
SWANNEY, Andrea Hauraki Waka Ama
7
BROWN, Roberta Whakatane
Waitlisted
Snr Master Women - W12 500
Ruamata / Wdbwa Whaea Engines For Life
Whakaari - Whakatane / Kui Ke - Taupo
Gld Master Men - W1 500
Seed
SMITH, Lol Ruamata
1
THOMAS, George Whakatane
2
HENRY, Ken Whakatane
3
TANGO, Jim Ruamata
4
SILVER, Jeff TaranakiOCC
5
CURTIS, Steven Whakatane
6
HINDMARSH, Ivan Whakatane
7
Gld Master Men - W12 500
Hoe Aroha Koro Club/Tmocc Koro Express
Whakatane / Wdbwa
Gld Master Women - W1 500
Seed
STEWART, Ngahieki Whakatane
1
MARSTERS, Faith Hei Matau
2
TATA-HENRY, Gillian Hauraki Waka Ama
3
LEAN, Susan Hauraki Waka Ama
4
GRAINGER, Annmaree Ngati Rehia
5
KING, Nyree Ruamata
6
Master 70 Men - W1 500
Seed
WOODS, Paul Hoe Aroha
1
Master 70 Women - W1 500
Seed
BLYTHE, Jan Ruamata
1
SCIASCIA, Gaylene Ruamata
2